Regulacje i konserwacje okien
Nagminnie zaniedbywany temat, który rzutuje na podstawowe cechy użytkowe stolarki okiennej. Każdy praktycznie producent okien zaleca co najmniej raz na rok konserwację i regulację okien. Czy ktoś tego pilnuje i realizuje? A czym to grozi, wiedzą Ci, którzy później ponoszą koszty serwisów i napraw, często z kosztownymi wymianami systemów okuciowych, z braku na rynku tych, w które wyposażone były nasze okna.
We współczesnych systemach okiennych stosuje się okucia obwiedniowe głównie kilku wiodących producentów systemów okuciowych, w śród nich wymienić możemy : Sigenia, ROTO, Winkhaus, GU, Mako, Aubi, polski ROMB, i kilka innych, mniej popularnych. Co jakiś czas każdy z producentów zazwyczaj zmienia systemy, często w taki sposób że nie są kompatybilne z poprzednimi systemami tej firmy, często też powstają nowe wersje, które wypierają stare. Po kilku latach coraz częściej musimy zdawać sobie sprawę, że brak okresowej konserwacji może wygenerować spore kłopoty i koszty. Stare systemy okuciowe są coraz cięższe do nabycia i nie są dostępne w sprzedaży.
Konieczne jest więc aby dokonywać okresowych przeglądów , regulacji i konserwacji.
Współczesne okna mają zazwyczaj parę punktów regulacji, umożliwiając ich ustawienie w kilku płaszczyznach. Główne punkty regulacji znajdują się przy zawiasach dolnym oraz górnym. Ważne elementy regulacyjne to zaczepy, które odpowiadają za prawidłowy docisk okien i ich szczelność.
- Zawias dolny: Umożliwia głównie regulację góra -dół, oraz możliwość przesunięcia skrzydła prawo-lewo, aby zbliżyć go do części pionowej ościeżnicy. W niektórych systemach istnieje też możliwość regulacji siły przylegania okna do ościeżnicy.
- Zawias górny: umożliwia przesuwanie prawo-lewo skrzydła oraz siły docisku skrzydła w górnej części przy zawiasie. Regulacja ta wykorzystywana jest czasem do podniesienia skrzydła w części klamkowej, jeśli zachacza ono o dolny zaczep lub ramę skrzydła w dolnej części pod klamką. W okolicy zaswiasu górnego jest cały szereg punktów wymagających okresowego smarowania, szczególnie w oknach z funkcję rozwierno-uchylną. Z czasem smar jest niwelowany przez kurz oraz zanika w wyniku działania czasu i powstają silne często przetarcia i opory.
- Docisk skrzydła: jest elementem który przy przesuwaniu go mechanizmem przekładniowym zasuwnicy napędzanym ręcznie przez klamkę - przesuwa elementy zasuwnicy, powodując ich oparcie się o blachy zaczepowe zainstalowane na ościeżnicy.To też ważne elementy , wpływające na opory funkcjonowania okuć, jak i za szczelność okien. Zazwyczaj elementy te zainstalowane na zasuwnicy mają regulację tzw. mimośrodową, i przez ich przekręcenie możemy wyregulować siłę docisku okien. Warto pamiętać że generalnie regulację tą powinno się robić co najmniej 2 razy w roku, aby wykorzystać dopasowanie się do pór roku. Zwiększając docisk na zimę i zmniejszając na lato.
Oprócz regulacji okien przy pomocy okuć , są też inne techniki, wykorzystujące rolę szyby jako elementu usztywniającego konstrukcję skrzydła. Umożliwia to dużo bardziejj skuteczną i trwałą regulację, dużo bardziej odporną na zmiany pod wpływem zmian temperatury, nasłonecznienia itp. Często wyregulowanie wagliwie zamontowanego okna bez regulacją przy pomocy szyby jest praktycznie nie możliwe. Jest to jednak czynność wymagająca dużego doświadczenia ze względu na kilka zagrożeń, które mogą spowodować uszkodzenie szyby i konieczność jej wymiany. Samo wyjęcie listew przyszybowych może trwale uszkodzić okno, czy nawet jak się spotkaliśmy uszkodzenie samych listem przyszybowych przez klienta przy próbie samodzielnego montażu roletek. Ważna jest umiejętność prawidłowego zablokowania i usztywnienia szyby, aby później, po jakimś czasie nie nastąpiło jej pęknięcie w wyniku naprężeń wewnętrznych.
Komentarze
- Brak komentarzy
Skomentuj